Rozliczanie delegacji

Podstawowym świadczeniem, które należą się podróżującemu to dieta, która ma różnorakie stawki w zależności czy rozliczna delegacja jest krajowa czy międzynarodowa oraz uzależniona jest od czasu trwania delegacji. Ponadto podróżującemu należą się zwrot wszelkich kosztów podróży m.in. zwrot za bilety lotnicze, kolejowe, hotele o ile nie były one zapłacone przez szefa. Sporą kontrowersję budzi zwrot za używanie prywatnego samochodu w trakcie delegacji, bo kwoty za każdy przejechany km powinny wystarczyć na pokrycie wszelakich kosztów tj. paliwo, płatne autostrady, promy, płatne parkingi itp., większość pracodawców zwraca takie koszty, a w według przepisów prawa to jest kolejny dochód pracownika, który powinien być „ozusowany” i opodatkowany. Ogólnie rzecz biorąc temat rozliczania delegacji to spore pole do przekrętów, które zawsze są dokładnie kontrolowane przez kontrolerów z US.
Wyjazd służbowy to właściwie nic innego jak delegacja, czyli wyjazd który zlecił nam szef lub którą odbywamy z związku z naszą pracą. Kto płaci za delegację i w jakim kwocie? To już nie jest tak proste, zawiłość przepisów jest duża, chociaż na pierwszy rzut oka wydawać mogłoby się, że to całkiem proste wiele osób nie daje rady z tym tematem
Każda osoba po skończonej delegacji powinna przedłożyć na ręce swojego kierownica lub do działu kadr rozliczenie delegacji, można je wypełnić samemu lub wybrać dostępny w Internecie system do delegacji. Bezpłatne są jednak zazwyczaj tylko proste kalkulatory za rozbudowane programy trzeba wnieść opłatę, ale nie są to zazwyczaj najczęściej wygórowane kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *